İlk kez gidecekler için Küba

Belki de son şansınız, bu fakir ama bozulmamış ülkeyi görmek için. ABD’nin yavaş da olsa ambargoyu kaldırması ülkeyi kökten değiştirecek. Buono Vista kulübün yerine “cıstak cıstak” çalan barlar açılacak. Girdiğinizde kahveyi içinizde hissetiğiniz mekanlar, her köşebaşında rastlayacağınız “yıldızlı” kafelere dönüşecek. Burgerler, pizzalar her sokağı saracak. Ve siz, eskiden anlatılan kahveli, romlu, sokaklarında latin esintileri dolaşan o güzelim ülkeyi, arayıp duracaksınız.

HAYDİ GECİKMEYİN!
* Yanınıza Euro alın, dolar değil! Ülkede kullanılan para birimi CUC. 1 CUC 1 Euroya eşit. Dolar kuru daha düşük.
*Yazlık kıyafet şart! Küba kış mevsiminde de gidebileceğiniz bir ülke. Kışlıkları evde bırakın.
*İnterneti unutun! Büyük oteller haricinde kablosuz internet yok. 3G inanılmaz sınırlı.

*Coco taksiye binin! Adı taksi ama aslında 3 tekerli sarı motorsiklet bunlar. Havana’da havalı bir tur atın.

* Müzik, heryerde müzik! Latin Amerika burası, dans kanlarına işlemiş. “Fabrica de Arte” Havana’nın en yeni performans merkezlerinden. Hem sanat merkezi, hem de canlı müzik dinleyeceğiniz bir mekan. Ziyaret edin.

*Kahve in, çay out! Klasik siyah çay bulmak biraz zor Küba’da. Eğer çay tiryakisi iseniz, atın cebinize üç beş poşet.

* Bembeyaz kumsallar sizi bekliyor! Havana’nın bir kaç saat dışında, kilometrelerce plaja sahip kasabalar sizi bekliyor. Varedero şehri bunlardan sadece bir tanesi. Taze hindistan cevizi suyu içmeyi unutmayın.

*Havana’dan başka şehirler de var! Santiago, Trinidad ve Santa Clara. Latin Amerika’nın sıcaklığını Santiago’da bulursunuz. Yüzyıllar öncesinin bozulmamış binaları, meydanları Trinidad’da sizi bekler. Che’yi Santa Clara’da ziyaret edersiniz.

Küba, sıcacık insanlarıyla, devrimi ve purosuyla yavaş da olsa değişen bir ülke. Tüpü sıkılmış diş macunu Küba, tekrar o tüpe giremeyecek.

Uzun seneler yurtdışında seyahat sirketlerinde calistim. Ülkeme döndum ve tekrar rehberlige basladim, burası da benim blogum. Datça’da yaşıyorum, Dünyayi geziyorum. Belki bir gün beraber gezeriz, ne dersiniz?

One comment: On İlk kez gidecekler için Küba

  • Yazıyı okudum ,bu şehirlere bir de Cienfuegos (Camilo nun soyadı) ekleyeyim Cubalıların seçtiği en temiz şehir,gerçi Cuba nın bütün şehirleri çok temiz ve düzenli ..Ama ben Cuba nın değişeceğini düşünmüyorum..Amerika -Amerikalılar konusunda bizim zannettiğimizden daha farklı düşünüyorlar ve bu konuda çok iyi bilinçlendirilmişler ,eğitim düzeyi çok yüksek ,Ben giderken arkadaşlarımdan ”Ne yapacaksın fakir bir ülkede? gibi tepkiler almıştım ..Onlara sordum hangi ülke fakir? kaynaklarını eşit kullanan ülkenin halkı mı fakir? söylenecek çok şey var ama .. Mutlu ,müzikle yaşayan,suç oranı en düşük olan en önemlisi de sokaklarında güvenle gezebileceğiniz güzel insanların yaşadığı güzel bir ülke..Çok yaşa Cuba !! her şehirde CHE nin ”Hasta La Victoria Siempre” sözünü görebiliyorsunuz ve hissedebiliyorsunuz..tekrar tekrar gitmek isteyebilirsiniz

Leave a reply:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sliding Sidebar

Profesyonel Turist Rehberi, Gezgin

Profesyonel Turist Rehberi, Gezgin

Dünyayı Geziyorum.. Herkes Eyfeli yazar, Roma'yı paylaşır. Burası benim blogum. Butik tavsiyeler veriyorum, kimsenin gitmediği yerlere gidiyorum. Datça’da yaşıyor, Dünyayi geziyorum. Belki bir gün beraber gezeriz, ne dersiniz?